فواید تب

فواید تب داشتن

 

تب داشتن به خودی خود بیماری محسوب نمی گردد آن یک بخش مهم از روند سلامتی است .

 

درک انواع تب

 

در گذشته یعنی در سال های  1980  ،یکی از برجسته ترین پزشکان متخصص کودکان به نام بارتون اشمیت از اصطلاح " فوبیای تب " برای تشریح خواسته قابل درک بسیاری از والدین  برای پائین آوردن درجه تب به سریع ترین شکل ممکن در کودکان آنها استفاده نمود .اگر چه هنوز پس از گذشت ربع قرن  از ابداع این اصطلاح ،هنوز از آن استفاده می شود .

در طی برنامه آموزشی در مجله  بیماری های کودکان پس از بررسی مشخص شد که ،   91 درصد از والدین  تصور می نمودند که تب می تواند اثرات مخربی داشته باشد ، 56 درصد از پرستاران نیز بسیار نگران سرایت  زمینه بیماری و اثرات مخرب تب بر فرزندانشان بودند . و 89 درصد از والدین نیز متوسل به استفاده از انواع کاهش دهنده های تب ( تب بر ها ) مانند قرص استامینوفن و ایبوپروفن قبل از رسیدن درجه تب به 102 درجه (فارنهایت ) شده اند .

اصولا چرا باید این مشکلی محسوب شود ؟ زیرا اصلا لزومی برای آن وجود ندارد و حتی عاقلانه نیز نمی باشد --  که وقتی فرزند  آدم تب دارد  فورا به سراغ جعبه کمک های اولیه برود.به گفته دکتر آری براون که یک متخصص کودکان در شهر آستین تکزاس و سخنگوی آکادمی امریکائی متخصصین کودکان (AAP)  می باشد  "اگر با تب به مقابله نپردازید هیچ گونه اتفاق بدی رخ نخواهد داد" .وی همچنین ناشر کتاب Baby 411 :پاسخگوئی واضح و راهکارهای جالب برای اولین سال فرزند شما .(Windsor Peak 2003 ).

یک  مورد تب ،اشاره به این دارد که فرزند شما در حال مبارزه با  برخی عفونت ها در بدن است ، مانند یک سرما خوردگی کوچک ،آنفلوآنزا ویا یک عفونت گوش .این به خودی خود یک بیماری محسوب نمی شوند.در واقع ممکن است فوایدی هم داشته باشد .مقاله ای که در  ماه فوریه سال 2004 در مجله آلرژی و ایمنی شناسی کلینیکی منتشر شد نشان داد که کودکانی که در طی سال اول عمر خود با تب مواجه شده اند  بعد ها در دوران کودکی وضعیت بهتری نسبت به کودکانی که تب نداشته اند از خود بروز داده اند .

مطلب مهم تر اینکه  با توجه به AAP  ، یک تب می تواند قدرت مقابله بدن کودک را در مواجهه با عفونت افزایش دهد .بسیاری از بیماری ها ، توسط میکروب هائی ایجاد می شوند که  در دمای عادی بدن به بهترین شکل ممکن رشد و عمل می کنند .تب باعث افزایش  دمای پایه بدن  و برهم خوردن تعادل دمای لازم برای ساخت مجدد میکروب ها می شود .تب باعث واردامدن شوک و تلنگری به سیستم ایمنی بدن کودکتان و عملکرد آن با حداکثر قدرت می شود ،و نیز باعث تولید میزان زیادی از گولبول های سفید بدن می شود .تحقیقی کوچک  نشان می دهد که اجازه دادن به تب در جهت طی دوره خود می تواند  طول و سختی  برخی بیماری ها از جمله  سرماخوردگی ها و آنفلوآنزا را  کاهش دهد .

 در مورد نگرانی والدین مبنی بر اینکه تب می تواند اثرات منفی بر جای گذارد  ، باید گفت که این موضوع بسیار نادر است .زیرا مغز خود دارای یک سیستم تنظیم کننده  مکانیسم داخلی است که  باعث می شود بر اثر تب دمای بدن از  105 و یا 106 درجه فارنهایت بیشتر افزایش پیدا نکند ..دمای بدن باید  بیش از 108 درجه فارنهایت شود تا  باعث تخریب و اثار منفی در بدن گردد .دمای  به این شدت فقط در مواردی نادر  و استثنائی مثل حالات  اختلال در سیستم مرکزی عصبی یا  یا ضربه مغزی ممکن است حاصل شود  .

 

حقایقی دیگر در مورد تب

 

vتب تنها زمانی بایدمداوا شود که باعث ناراحتی می شود ( و معمولا  دمای تب باید بالای 102 و 103 درجه فانهایت برسد تا کودک را ناراحت کند ).

vمداوای تب معمولا منتهی با رسیدن دمای بدن به حالت عادی و نرمال بدن  نمی شود و فقط 2 یا 3 درجه  کمتر می شود .

vفقط 4 درصد از کودکان گرفتار حملات ناگهانی تب می شوند .--  که با از دست دادن موقت هوشیاری،بالا رفتن چشم ها  ، لرزش ، انقباض و کشش های  ناگهانی بدن  و یا  سفت شدن بدن  همراه است --  و اگر حملات ناگهانی تب صورت بگیرد اثرات منفی و مضر آن دائمی و ماندگار نخواهد بود.

vطریقه نگاه کردن فرزندتان از به دقت خواندن درجه دما سنج نیز مهمتر می باشد .

 

به گفته دکتر جان شوک  مدیر  بخش اورژانس در بیمارستان  کودکان در هوستون  ، اگر حتی شما مایل به مداوای تب نباشید ،این ایده خوبی است که  حداقل روند آن را تعقیب نمائید .این می تواند منجر به ارائه اطلاعاتی مفید در حین معاینه توسط  پزشک شود . الگوی تب می تواند  به پزشکان  در طی دوره  طبیعی بیماری و یا در مواقعی که بیماری حالتی جدی تر و حاد دارد کمک نماید .

 

رفع ناراحتی  (‌از تب )

همانطور که والدین می دانند ، تب های شدید می توانند برای کودکان آزار دهنده باشند  و هیچ کس مایل نیست  رنج کشیدن فرزندش را ببیند .خوشبختانه  اغلب کودکان  آثار بیماری و تب را تا  رسیدن دمای تب به 102 یا 103 درجه فارنهایت حس نمی نمایند .به گفته دکتر گری کلسبرگ پروفسور پزشکی خانواده در دانشگاه واشنگتن   در تحت این گونه شرایط استفاده از استامینوفن  یا ایبوپروفن  راه خوبی برای کاهش رنج بیماری است ،

اگر از  داروهائی برای مداوای فرزند تب دار خود استفاده می نمائید بهتر است از بروشور همراه دارو ها و در مورد دوز استفاده از دارو توجه نمائید ..تحقیق نشان داده که  بسیاری از والدین  از تعداد دفعات و دوزاژ بالائی برای رفع تب استفاده می نمایند .دکتر براون می گوید "  دوز داروئی را استفاده نمائید که متناسب با وزن فرزندتان باشد ،و از قطره چکان موجود در بسته دارو استفاده نمائید  "." فرمول های مختلف  دارو های تب بر دارای قدرت های متفاوتی هستند ، اما  باید توجه داشته باشید که قطره چکان موجود در بسته یک دارو ممکن است  برای استفاده و اندازه گیری دوز استفاده از داروئی دیگر مناسب نباشد ".

دوزاژ درست  بسیار مهم است زیرا  میزان زیاد استفاده از داروی استامینوفن می تواند به کبد آسیب رسانده  و ایبوپروفن نیز می تواند باعث آسیب کلیوی شود ، حتی در مواردی که کمی از دوز لازم بیشتر دارو مصرف مشود  به دلیل اندازه های متفاوت کودکان ممکن است  میزان داروی مصرفی آثار سوء بر جای بگذارد .هرگز به کودکان یا بزرگسالان تب دار آسپرین ندهید --  زیرا ترکیب آسپرین و عفونت های ویروسی  ممکن است موجب اختلالی به نام سندروم ray  بشود ،حتی در موارد نادر ممکن است  باعث تخریب های مهلک  کبدی شود .پس از هیجده سالگی  این ریسک  به صورت بالقوه از بین می رود.

اگر مایلید از روش های سنتی خانگی  مانند نوشیدن نوشیدنی های خنک ،قرار دادن پنکه در کنار تخت فرزندتان  تا هوا را در گردش نگهدارد ، و یا حمام آب ولرم ( نه سرد ) استفاده نمائید . به خاطر داشته باشید که  تمامی موارد بالا در واقع اثر درمانی خود را تواما در کنار بوسه و آغوش به عنوان مکمل نشان می دهند !  

در چه زمانی باید به کمک بیمار شتافت ؟

در زمانهائی که تب  در ترکیب با دیگر علائم بیماری بروز می نماید ،باید به سرعت  بیمار را به دکتر یا به بخش اورژانس رسانید .این شامل موارد زیر می شود :

  پزشک متخصص کودکان دکتر آری براون می گوید  : دمای مقعدی 100.4  درجه سانتی گراد یا بیشتر در یک نوزاد  زیر 6 هفته ای." نوزادان کم سن  در معرض ریسک جدی تری در برابر عفونت های باکتریائی هستند ،‌و  تب یکی از علائم آن می باشد " .

      در مورد تب هائی که بیش از 5 روز طول کشیده اند .

  تب شدید توام با بی حالی شدید و مرگ کاذب  -- کودک شما  حالت شلی و بدون رفلکس دارد  و تماس چشمی ندارد و  عموما بسیار بیمار به نظر می رسد .

  تب شدید توام با  هر کدام از انواع مننژیت  : با  جوش های غیر عادی روی پوست  ، سردرد های متوالی ، حساسیت به نور ، سرگیجه ، سفتی بدن  و درد ناحیه گلو  .

      گریه متوالی و لامنقطع .

/ 0 نظر / 273 بازدید