حوادث عروق مغزی

C.V.A: حوادث عروق مغزی

CVA پیشرونده یا حمله مغزی که در ارزیابی ترمبوز بعنوان عامل آن مشخص شده است با اختلال نورولوژیک خفیف شروع می شود در طی یک یا دو روز بدتر می شود

CVA کاملک

یک نقص کامل نورولوژیک که با یک شروع ناگهانی توسط بیمار تجربه می شود.

شایعترین علت CVA ترمبوز است. سایر عوامل شامل آمبولی و خونریزی می باشند. عوامل خطر که احتمال CVA را افزایش می دهند عبارتند از: آترواسکروزیز، فشار خون بالا، ریس ریتمهای قلبی بیماریهای رماتیسمی قلب، دیابت سلیتوس، نقرس، افت فشار وضعیتی و هایپرتروفی قلب سایر عوامل خطر شامل بالا بودن سطح سرمی تری گلیسرید و روش زندگی بی تحرک (روش زندگی غیرفعال) استفاده از داروهای ضدبارداری، سیگار کشیدن و سابقه فامیلی حوادث عروق مغزی (CVA).

علائم کلینیکی اختصاصی CVA با توجه به شریان درگیر تغییر است و نتیجتاً، فقط به قسمتی از مغز خون عرضه میشود) در صدمات خیلی شدید و وسیع عروق جانبی (کومترال) برای کمک به جبران کاهش عرضه خون به مغز وسعت پیدا می کنند (انشعاب می یابند)

اگر CVA در نیمکره چپ اتفاق بیفتد، علائمی که ایجاد میشود در سمت راز بروز می کند. اگر در نیمکره راست CVA اتفاق بیفتد علائم در سمت چپ نمایان می شوند.

بهرحال CVA که باعث آسیب اعصاب کرانیال (مغزی) میشود علائمی از اختلال در عملکرد اعصاب مغزی مشابه یک خونریزی ایجاد میکند (عوارض ناشی از خونریزی)

معمولاً علائم ایجاد شده را براساس شریان درگیر دسته بندی می کنند. همچنین میتواند بعنوان مخاطره آمیر عمومی و مرکزی دسته بندی شود.

شریان مغزی میانی:

این نوع CVA ممکن باعث آفازی (عدم تکلم) شود. (کاهش قدرت تکلم، نوشتن، یا علائمی از کاهش درک گفتاری یا زبان نوشتاری را نشان می دهد).

اختلال در تکلم (اختلال در سخن گفتن)، کاهش میدان بینایی و فلج نیمه بدن درست مبتلا (شدت آن در صورت و دست نسبت به پا بیشتر است). از علائم درگیری شریان میانی مغز است.

شریان کادرتید: بیمار ممکنست خستگی و ضعف ، گرفتگی، اختلال حواس، اختلالات بینایی و تغییر سطح هوشیاری صداهای اضافی که روی عروق شنیده میشود. سردرد، آفازی و پتوز (افتادگی پلک) را در سمت مبتلا تجربه کند.

شریان معده ای:

بیمار ممکن است ضعف، ناتوانی در سمت مبتلا، بی حسی اطراف دست و دهان، کاهش میدان بینایی، دوبینی، (2 تصویر از یک مورد ساده) تطابق ضعیف، ریس فاژی، ناهماهنگی کلام، سرگیجه، فراموشی و نارسایی تطابق ماهیچه ای (عدم تعادل) را تجربه کند.

شریان قدامی مغزی:

این نوع از حمله مغزی می تواند باعث کاهش سطح هوشیاری، ضعف و ناتوانی و گرفتگی و سستی در سمت مبتلا (خصوصاً در پا) بی اختیاری ادراری و کاهش تطابق شود. همچنین می تواند اختلال عملکرد حرکتی و حسی و اختلالات شخصیتی را ایجاد کند.

شریان خلفی مغزی: فلجی معمولاً رخ نمی دهد. بیمار ممکنست کاهش میدان دید، اختلال حواس، کوما و کوری کورتیکال (ناشی از قشر مغز) را تجربه کند.

تستهای تشخیصی: سی تی اسکن نشان می دهد که حمله مغزی ناشی از ترمبوز، خونریزی، تومور یا هیدروسفالی است. سی تی اسکن مغز نواحی ایسکمیک را نشان می دهد اما اگر 2 هفته از CVA گذشته باشد ممکنست موثر نباشد. سایر تستها شامل: Lp، افتالموسکوپی، آنژیوگرافی، ECG و مطالعات آزمایشگاهی است.

درمان:

اقدامات درمانی موثر در CVA شامل: داروهای ضدتشنج برای درمان حملات، داروهای شل کننده مدفوع جهت جلوگیری از سفت شدن مدفوع که اینها باعث افزایش ICP میشوند. کورتیکوستروئیدها جهت به حداقل رساندن ادم مغزی، داروهای ضد درد جهت کنترل سردرد که ممکن است بدنبال CVA هموراژیک ایجاد شود. معمولاً استفاده از آسپرین در CVA هموراژیک منع مصرف دارد بخاطر اینکه مصرف آن تمایل خونریزی مغزی را افزایش میدهد. اما ممکنست در جلوگیری از ایجاد TIA (حملات زودگذر مغزی) موثرباشد.

درمان جراحی جهت بهبود جریان خون مغزی برای بیماری که دچار CVA ترمبوتیک یا آمبولی شده است شامل. برداشتن انتهای شریان (برداشتن پلاکهای آترواسکروز از داخلی ترین دیواره شریان) یا پیوند عروق کوچک (عروق خارج مغزی به روش جراحی به عروق داخل مغزی آناستموز (پیوند) داده میشوند.

/ 0 نظر / 269 بازدید