کشف سرطان

    لینک دائم               ساعت ١٢:٣٠ ‎ب.ظ روز ٠١ آبان ۱۳۸٧      

      تشخیص سرطان رحم که «قاتل خاموش» نامیده می شود، آنقدر دشوار است که علائم آن می تواند تا مدت ها مبهم و ناشناخته باقی بماند، اما به نظر می رسد پزشکان با کف بینی خانم ها می توانند این مرض را کشف کنند.
تشخیص سرطان رحم که «قاتل خاموش» نامیده می شود، آنقدر دشوار است که علائم آن می تواند تا مدت ها مبهم و ناشناخته باقی بماند، اما به نظر می رسد پزشکان با کف بینی خانم ها می توانند این مرض را کشف کنند. به عنوان مثال پزشکان بیمارستان رویال فری در لندن با دیدن پوست زمخت و کلفت کف دست یک خانم ۷۴ ساله نوعی از سرطان رحم را در وی تشخیص دادند.
چهار ماه قبل این خانم نقاط ناصافی را کف دستش لمس کرد که به تدریج تمام آن را فرا گرفت و تبدیل به پوستی ضخیم شد. هر چند او کاملاً سالم به نظر می رسید و هیچ نشانه دیگری از علائم بیماری در وی مشهود نبود، تیم پزشکی بیمارستان به این وضع مشکوک شدند و با حدس اینکه ممکن است این علائم به سرطان مربوط باشد، آزمایش های متعددی را روی این خانم انجام دادند. پس از تشخیص سرطان رحم خوشبختانه با کمک شیمی درمانی حال بیمار رو به بهبودی گذاشت و در حال حاضر وی کاملاً سالم است. این پدیده سندروم پارانئوپلاستیک نامیده می شود، یعنی زمانی که علائم ظاهری به دلیل سرطان ظهور کرده اند اما سلول های سرطانی در منطقه آلوده نیستند بلکه در نقطه یی دیگر از بدن حضور دارند. دیگر علائم چنین سرطانی ورم مفاصل یا مشکلات عصبی هستند که به دلیل ترشحات شیمیایی تومور یا واکنش های حفاظتی نسبت به تومور رخ می دهند.
اما قبل از اینکه خانم ها برای تشخیص سرطان احتمالی به روش های کف بینی روی بیاورند، لازم است یادآوری شود که این تکنیک هنوز در حد یک فرضیه پزشکی است و باید تحقیقات جامعی در خصوص آن صورت بگیرد. دکتر ویلی همیلتون که مطالعات گسترده یی در مورد نشانه های سرطان داشته و استاد دانشگاه بریستول است، در این رابطه می گوید؛ «من در طول ۲۶ سال طبابت چنین موردی مشاهده نکرده ام. مشکل سندروم پارانئوپلاستیک این است که اغلب به تومورهای بدخیم وابسته است و همین امر شناسایی را دشوار می کند.»
آزمایش های متعددی وجود دارند که می توانند این بیماری را در همان مراحل اولیه که بالطبع درمان هم ساده تر است، شناسایی کنند. یکی از آنها آزمایش خون برای سنجیدن پروتئینی به نام ۱۲۵CA است. این آزمایش هم به نسبت سایر آزمایش ها ساده تر است و هم سریع تر از سایرین وجود سلول های سرطان زا را مشخص می کند. در خون خانم های مبتلا مقدار زیادی پروتئین ۱۲۵CA وجود دارد. البته این به آن معنا نیست که افرادی که میزان این پروتئین در خونشان بالاست لزوماً به سرطان مبتلا باشند. شیوه دیگر عکسبرداری از رحم توسط معیارهای صوتی است. با این حال هنوز هم توجه به علائم غیرعادی و مشهود مثل اضطراب بی دلیل، استفراغ کردن، دردهای شکمی، نفخ، تغییر عادات بیرون روی و خونریزی بسیار مهم است و خانم ها باید بلافاصله پس از مشاهده هر یک از این نشانه ها به پزشک متخصص مراجعه کنند.

/ 2 نظر / 71 بازدید
سحر

وقت کردی به منم سر بزن

رضا

بلاگ بسیار خوبی و قشنگی داری با مطالب خوب. می خوامت :)